Skip to main content

TIFF Academy // Super Van to realizowany od 6 lat mobilny projekt. Co roku, latem i jesienią, podróżując vanem, odwiedzamy małe miejscowości i wsie.

#TIFFAcademy #SuperVan

Kiedy?

15-21.08.2021

Gdzie?

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdroju – MOKiS, Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kowarach

TIFF Academy // Super Van to realizowany od 6 lat mobilny projekt. Co roku, latem i jesienią, podróżując vanem, odwiedzamy małe miejscowości i wsie. W każdej z nich realizujemy 3-dniowy program warsztatów oraz prezentujemy wystawę polskich, historycznych i współczesnych artystów fotografii skierowaną do lokalnych społeczności. Celem projektu jest prezentacja dziedzictwa narodowego związanego z danym rejonem. Nasze działania odbywają się we współpracy z miejscowymi ośrodkami kultury i przy udziale lokalnych animatorów i działaczek. Tegoroczna edycja poświęcona będzie prezentacji twórczości 4 wybitnych fotografów i fotografek – Jana Bułhaka, Diany Lelonek, Grzegorza Przyborka i Agnieszki Sejud. W ramach projektu w 2021 roku odwiedzimy 4 miejscowości, a w każdej z nich odbędą się warsztaty (dla animatorów i pracowniczek domów kultury, dla seniorów oraz dla młodzieży), Przenośny Zakład Portretowy oraz pokaz slajdów podsumowujący nasze wspólne działania.

Super Van // Duszniki Zdrój 15.08-17.08.2021 
 • 15 sierpnia, niedziela
  12:00-17:00 | Przenośny Zakład Portretowy, plac Warszawy
  17:30 | Zdjęcie wszystkich Duszniczan
  18:00 | Wernisaż wystawy, plac Warszawy
 • 16 sierpnia, poniedziałek
  9:30-13:30 | 1000 słów – warsztaty dla seniorów i seniorek
  15:00-18:00 | 100 sposobów na zdjęcie – warsztaty dla animatorek i animatorów kulturalnych
 • 17 sierpnia, wtorek
  9:30-13:00 I Jak brzmi zdjęcie? – warsztaty dla młodzieży
  21:00 | Pokaz slajdów z muzyką, plac Warszawy
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod adresem kultura@duszniki.pl lub numerem telefonu 515-159-735
Super Van // Kowary 19-21.08.2021 
 • 19 sierpnia, czwartek
  12:00-17:00 | Przenośny Zakład Portretowy
  18:00 | Wernisaż wystawy, Starówka miejska
 • 20 sierpnia, piątek
  9:30-13:30 – 1000 słów – warsztaty dla seniorów i seniorek
  9:30-13:30 – Jak brzmi zdjęcie? – spotkanie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kowarach
  15:00-18:00 – Spotkanie z lokalnymi animatorkami i animatorami kulturalnymi
 • 21 sierpnia, sobota
  9:30-13:00 | Jak brzmi zdjęcie? – warsztaty dla młodzieży
  21:00 | Pokaz slajdów z muzyką, Rynek miejski
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod adresem kowary.mok@gmail.com lub pod numerem 75 718 25 77
OPIS WARSZTATÓW
WARSZTATY DLA ANIMATORÓW I ANIMATOREK | 100 sposobów na zdjęcie
Co zrobić ze zdjęciami?
Jak przetworzyć zdjęcie?
Jakie techniki i materiały zastosować, aby stworzyć ciekawą koncepcję warsztatów?
Na tym spotkaniu podzielimy się naszymi sposobami na tworzenie dzieł, które bazują na fotografii. Pokażemy, jak efektywnie i estetycznie zastosować różne techniki plastyczne w pracy z fotografią. Poszerzymy myślenie o obrazie, opowiemy o jego terapeutycznym działaniu, wyciągniemy z niego drzemiące głęboko historie.
WARSZTATY DLA SENIORÓW I SENIOREK | 1000 słów
Nawiązując do popularnego powiedzenia, o tym, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, zaprosimy grupę starszych mieszkańców i mieszkanek miasta do przyniesienia swoich ulubionych archiwalnych zdjęć, zeskanowania ich i porozmawiania o ich historii. Wszystkie historie są dla nas interesujące – te wielkie, huczne i te najmniejsze, bliskie sercu. Następnie na ich podstawie wspólnie stworzymy małą formę książeczki/notesu (tak zwanego Zina).
Wspólnie, miło spędzając czas, wykorzystamy podstawowe techniki artystyczne (fotografia, kolaż, rysunek) do opowiedzenia i rozwinięcia zebranych historii.
WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY | Jak brzmi zdjęcie?
Na warsztacie skorzystamy z fotografii przyniesionych dzień wcześniej przez seniorów i wspólnie
z uczestnikami i uczestniczkami stworzymy do nich nowe historie. Niektóre będziemy opowiadać za pomocą słów, a niektóre za pomocą tworzonych przez nas dźwięków i melodii. Wymyślone przez nas opowieści nagramy i wykorzystamy do wieczornego pokazu slajdów pokazywanego szerszej publiczności ostatniego dnia wydarzeń w programie Super Van.
Warsztaty dedykowane są młodzieży w wieku 13-19 lat.
PRZENOŚNY ZAKŁAD PORTRETOWY
Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z Przenośnego Zakładu Portretowego i zrobienia sobie profesjonalnego zdjęcia! TIFF Academy // Super Van to również seria wydarzeń otwartych dla każdego! Koniecznie powiadomcie rodzinę i znajomych i skorzystajcie z okazji by zrobić sobie portret, zdjęcie z bliską osobą lub świetne grupowe zdjęcie!
MOBILNA WYSTAWA
W ramach projektu przywieziemy ze sobą mobilną wystawę polskich czwórki polskich fotografów i fotografek – Jana Bułhaka, Diany Lelonek, Grzegorza Przyborka i Agnieszki Sejud, którzy w swoich pracach poruszają tematy związane z tożsamością, pamięcią, poczuciem przynależności i różnymi emocjami w stosunku do miejsca, w którym żyjemy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Skip to content